logo
Tablica ogłoszeń
Informacja

INFORMACJA

 


  W związku z ostrzeżeniem wydanym przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej o nadchodzących silnych mrozach i śnieżycach Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach zwraca się z prośbą o rozpowszechnienie informacji o zagrożeniu zdrowia i życia, jakie niesie za sobą wchodzenie na powierzchnię zamarzniętych akwenów.


   Oddział Miejski WOPR Katowice alarmuje, że powstająca w najbliższych dniach pokrywa lodowa przy strefie brzegowej będzie sprawiała wrażenie stałej i grubej, natomiast w odległości już kilku metrów od brzegu jej trwałość będzie się drastycznie zmniejszać.


   Przypomina się, że lód wytrzymuje ciężar dorosłej osoby, jeżeli jego pokrywa ma grubość przynajmniej 7 cm. Do jego grubości nie wolno wliczać tak zwanego lodu mętnego, lodu pośniegowego, czyli świeżej warstwy na powierzchni, jaka wytworzy się najprawdopodobniej w najbliższych dniach. Grubość min. 7 cm lód może osiągnąć dopiero po wielu dniach z rzędu, w których temperatura, również w ciągu dnia, utrzymuje się poniżej - 10 st. C.


   W świetle ostatnich wydarzeń w kraju oraz w naszym województwie, gdzie kilka dni temu lód załamał się pod 14-latkiem, kwestia edukacji dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych jest kluczowa, dlatego istotne jest przekazanie apelu o powstrzymywanie się od wchodzenia na powierzchnię zamarzniętych akwenów.

Autor : Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach
Zredagował(a) : Sylwia Wawrzyczek
Data wprowadzenia : 2018-01-22 13:47:39
Data ostatniej modyfikacji : 22.01.2018 13:47
Liczba wyświetleń : 64
DRUKUJ


licznik odwiedzin: 166525